Yollarda sık karşılaşılan trafik tabelalarına tüm sürücüler hakim. Ancak çok yaygın olmayan ve bu nedenle de gezginler dışında çok bilinmeyen trafik tabelaları da mevcut.

 

İlk olarak Roma İmparatorluğu döneminde kullanılan trafik işaretleri ya da sık kullanılan ismi ile trafik tabelaları, güvenli ve kolay bir seyahat için uymanız gereken kurallarla etrafınızda ve yol üzerinde neler bulunduğunu anlatıyor. Hem kendi güvenliğiniz hem de trafikteki diğer araç ve canlıların güvenliği için tabelaları takip etmeniz ve belirtilen sınırlamalara uymanız gerekiyor. Gezginlerin ise özellikle dikkat etmesi gereken 5 adet trafik tabelası çeşidi bulunuyor.

 

Taşıt Takip Levhaları

tasit-takip-levhasi

Kaynak

 

Sık karşılaşılmayan ve gezginlerin bilmesi gereken trafik levhaları ya da tabelaları arasında en önemlisi, kuşkusuz taşıt takip levhası. Özellikle şehirden uzak otoyollarda bulunan tabelanın üzerinde yazan ibare kadar takip mesafesi bırakılması gerekiyor. Bazen mesafe 70 metreye kadar artabiliyor. Trafiği tehlikeye atmamak için belirtilen takip mesafesini aşmamak öneriliyor.

 

Kamp Yerleri ile İlgili Tabelalar

kamp-yeri-tabelasi

Kaynak

 

Gezginler sıklıkla kamp yapmayı tercih ediyor. Günümüzde çok sayıda navigasyon ve harita uygulaması bulunmasına rağmen özellikle şehirden uzak yerlerde bu uygulamalar bugün bile etkili bir şekilde çalışmıyor. Bu nedenle de kamp alanlarını bulmak konusunda tabelalardan yardım almanız gerekebiliyor. Kamp tabelalarının üç farklı versiyonu bulunuyor. Bunlar da kamp çeşidine göre farklılaşıyor.

 

  • Üzerinde çadır yer alan tabela, şekilden de anlaşılabileceği gibi çadırlı kamp için uygun bir alan olduğunu ifade ediyor.
  • Karavan şekli bulunan tabela, karavanla kamp yapılabilecek bir bölgede olduğunuzu gösteriyor.
  • Hem karavan hem de çadır işareti bulunan tabela ise her iki kamp türü için uygun bir alanın yakınında olduğunuzu ifade ediyor.

 

Mecburi Yol ve Giremez Levhaları

 

Taşıt yolu levhaları genellikle “girilmez” levhaları ile karıştırılıyor. Örneğin aşağıda yer alan bisiklet giremez levhası, yol boyunca bisiklet ile seyahat edilemeyeceği anlamına geliyor.

 

bisiklet-giremez

Kaynak

 

Bisiklet için mecburi yol tabelası ise bisikletli sürücülerin, mecburi olarak gitmesi gereken yolu gösteriyor. İki tabela çeşidinin arasındaki en önemli fark ise renklendirme. Giremez tabelaları kırmızı; mecburi yol tabelaları ise mavi renkle ayırt ediliyor. Bisiklet dışında yaya, motosiklet ve farklı taşıtlar için giremez ya da mecburi yol tabelaları da bulunuyor.

 

mecburi-bisiklet-yolu

 

Kaynak

 

Çevrenizi Tanıtan Tabelalar

bolu-dagi-levha

Kaynak

 

Göl, nehir ve dağ gibi yerleri ifade etmek için özel tabelalar bulunuyor. Bunlar genellikle mavi tabela üzerine beyaz renkli yazıya sahip. Meskun mahal denilen şehir ve ilçe gibi yerlerden farklı olarak yanlarında metre ya da kilometre gibi mesafe belirten ifadeler yer almıyor.

 

Gezginlerin ihtiyaç duyabileceği ve çevresini tanıtan bir başka tabela çeşidiyse yüzülebilecek yerleri anlatan tabelalar. Yüzme yeri tabelası, mavi ve beyaz zemin üzerine siyah insan figürüne sahip. Aynı tabelanın kırmızı şeritli olan versiyonu ise “yüzülmez” tabelasıdır.

 

Gezginlerin ihtiyacı olabilecek diğer tabelalar ise şöyle:

 

Otel veya Motel:

Yatak simgesine sahip olan tabela, yakınlarda otel ya da motel olduğunu gösteriyor.

 

 

trafik-tabelasi-otel

 

Kaynak

 

Lokanta:

Üzerinde çatal ve kaşık simgesi bulunan tabela, yakınlarda yeme-içme mekanlarının bulunduğunu ifade ediyor.

 

 

trafik-levhasi-lokanta

 

Kaynak

 

Çeşme:

Üzerinde musluk bulunan tabela, bölgede çeşme olduğunu gösteriyor. Özellikle ücretsiz kamp alanlarının olduğu bölgelerde bulunan bu tabela, gezginlerin su ihtiyacını karşılamaları konusunda yardımcı oluyor.

 

 

cesme-tabelasi

 

Kaynak

 

 

Piknik Alanı:

Piknik masası ve ağaç şekillerine sahip olan tabela, bölgede piknik alanı olduğunu ifade ediyor.

piknik-alani-trafik-levhasi

 

Kaynak

 

Hayvan Çıkabilir:

İki farklı türü bulunuyor. Bunlardan ilki ceylan simgesine sahip ve vahşi hayvanlar ile karşılaşabileceği anlamına geliyor. İnek resmi bulunan tabela ise besi hayvanlarının yoldan geçebileceğini ifade ediyor.

 

 

hayvan-cikabilir-tabelasi